Jeśli chcą Państwo spróbować nowej, zyskującej coraz więcej zwolenników formy ruchu, Nordic Walking, zapraszamy w nasze okolice. Praktycznie nie do przebycia ilość ścieżek pieszych, szlaków wędrownych kusi od lat naszych gości.

Nordic Walking Park Białogóra

Niespełna 32 kilometry tras o stopniach trudności dostosowanych do poziomu zaawansowania pasjonatów Nordic Walkingu to najlepsza wizytówka Nordic Walking Park Białogóra. To nie tylko park, to specjalnie przygotowana sieć ścieżek, które przecinają się, łączą, a także miejscami umożliwiają swobodne przechodzenie między poszczególnymi etapami i odcinkami. Osoby zaawansowane skorzystają z pewnością z najbardziej wymagających, dłuższych szlaków. Początkujący także odnajdą najlepsze dla nich rozwiązanie stopniowo wydłużając odcinki marszu.

Niewątpliwą zaletą tras Nordic Walking Park Białogóra jest ich czytelne oznakowanie tablicami, tak jak na najlepszych trasach europejskich. Przy nich znajdują się także plansze z przydatnymi informacjami: jak przygotować się i zakończyć trening czyli rozgrzewka, przykładowe ćwiczenia rozciągające. Na trasie ustawione są także punkty pomiar tętna. Maszerując po ścieżkach mamy możliwość poznawania fauny i flory lasów na specjalnie ustawionych planszach.

Trasa nr 12 Białogóra (żółta):  3,7 km; czas przejścia ok. 40 min
Najłatwiejsza, relaksująca trasa ma długość 3,7km. Jej początkiem jest parking przy deptaku leśnym. Szeroka trasa wiedzie nas w stronę morza. Szybko zakręcamy w lewo w wąską ścieżkę wzdłuż płotu by następnie wejść na bardziej utwardzoną drogę, obok szlabanu drogowego skręcając w prawo. Po przebyciu prawie 1/4 trasy trzeba skręcić w lewo, aby ostatecznie porzucić czarny szlak i wejść na najbardziej wymagający etap naszej drogi. Odcinek po piasku nie jest jednak długi pokonanie go nie powinno zająć więcej niż 6 minut. Potem już tylko jest lżej. Teraz odcinek leśnej drogi. Mniej więcej w połowie szlak żółty łączy się tym razem z czerwonym. Przy punkcie pomiaru tętna musimy skręcić w lewo. Na 2,6 km naszego szlaku dotrzemy do łącznika czterech szlaków. Stąd pozostało zaledwie 1000m do parkingu.

Trasa nr 13 Białogóra (zielona):  5,3 km; czas przejścia ok. 1 godz.
Trasa zielona jest bardzo malownicza. Dystans 5 kilometrów przebiega po ubitych gruntowych ścieżkach przez las. Początek jest wspólny z trasą żółtą do wąskiej ścieżki, kierujemy się nią aż do punkcie pomiaru tętna kiedy to odbijamy w lewo. Leśna ścieżka doprowadzi nas do szerokiej alei, idąc wzdłuż niej, po ok. 1,3 km skręcamy w lewo na gruntową ścieżkę. Napawając się widokami zmierzamy dalej do utwardzonej leśnej drogi,  w tym miejscu należy znów skręcić w lewo. Kierujemy się nią aż zauważymy budynki Białogóry. Pozostał tylko 1 km do parkingu, na którym kończymy wędrówkę zielonym szlakiem.

Trasa nr 14 Białogóra (czerwona): 9,1 km; czas przejścia ok. 1’30 godz.
Przebycie Trasa czerwonej o długości nieco ponad 9 km powinno nam zająć jedną i pół godziny. Zalecana jest średnio zaawansowanym Nordic Walkerom. W przeważającej większości wypełniają ją gruntowe leśne ścieżki. Z parkingu kierujemy się w lewo. Początek jest identyczny z trasą żółtą, aż do 2 kilometra, kiedy trasy się rozłączają. Przechodzimy na trasę czerwoną, która wiedzie leśną drogą dochodzimy do leśnej stajni. Prawie 1 km dalej dochodzimy do stanicy harcerskiej w Szklanej Hucie, gdzie kiedyś w specjalnych piechach odlewano szkło. Tutaj też znajduje się tablica z ćwiczeniami, które chętni mogą wykonać. Po czym udajemy się dalej zgodnie z oznaczeniem. Leśną alejką idziemy aż do 7,3 km trasy, kiedy to skręcamy w lewo w wąską dróżkę. Dochodzimy do miejsca, które już dzisiaj mijaliśmy i tą trasą idziemy aż do parkingu.

Trasa nr 15 Białogóra (czarna):  13.6 km; czas przejścia ok. 2 godz.
Najdłuższa z tras ma niemal 14km, wybrać ją powinny osoby, które znają swoje możliwości oraz są zaawansowanymi wędrowcami. Najpierw udajemy się na ścieżkę dydaktyczną. Po pokonaniu pół kilometra skręcamy w lewo. Widzimy zabudowania i kierujemy się w stronę stadniny. Po marszu po betonowych płytach, przechodzimy na drogę gruntową. Z lewej strony mijamy rezerwat roślinności atlantyckiej. Punkt pomiaru tętna znajduje się po niespełna 3 kilometrach. Można tu wykonać pomiar tętna i zapoznać się z tablicą informacyjną. Dobrze oznakowaną trasą podążamy przed siebie aż do pasa technicznego po prawej stronie widać morze i plażę. Na 7,2 km dochodzimy do głównej arterii łączącej centrum Białogóry z plażą. Kilkadziesiąt metrów dalej skręcamy w las. Na złączeniu czterech szlaków skręcamy w prawo. Docieramy do 13 km z którego powracamy do Białogóry, jesteśmy już na finiszu docierając do miejsca startu.

 

Dla tych którzy jeszcze nie  próbowali poniżej nieco teorii.

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami.

Główne zalety marszu:

– mięśnie kończyn dolnych, pasa biodrowego i dolnego odcinka tułowia są wzmocnione, a elastyczność głównych stawów tej części ciała jest  zachowana; postawa i sposób poruszania się mogą się poprawić
– jako dynamiczne ćwiczenie areobiczne, pobudza wiele procesów fizjologicznych związanych z aktywnością mięśni szkieletowych, w tym metabolizm lipoprotein
– zwiększa siłę i gęstość kości kończyn dolnych u ludzi w każdym wieku
– poprawia sprawność fizyczną, fizjologiczną oraz metabolizm związany z wydatkowaniem energii, kumulując pozytywne efekty
– regularnie uprawiany marsz zapobiega zawałowi serca, zaleca się go w leczeniu nadciśnienia (obniża się ciśnienie krwi spoczynkowe), w rehabilitacji kardiologicznej
– regularny marsz dla zdrowia pozytywnie zmienia obraz krwi, obniżając poziom cholesterolu i tłuszczu, a zwiększając masę mięśniową
– jako najbardziej naturalna forma ruchu, marsz może być uprawiany przez każdego, z wyjątkiem osób bardzo słabych i poważnie  chorych
– jest bardzo wygodną i bezpieczną formą aktywności fizycznej, nie wymagającą szczególnych umiejętności i skomplikowanego sprzętu, którą można uprawiać wszędzie, samemu regulując tempo, intensywność długość marszu, który nadmiernie nie obciąża stawów.

Fakty dotyczące korzyści zdrowotnych z uprawiania Nordic Walking:

– konsumuje około 400 kal./godz.( w porównaniu z 280 kal./godz.podczas normalnego marszu)
– tętno jest o 5-17 uderzeń na minutę wyższe (130/min. w normalnym marszu to w Nordic Walking 146/min. to jest wzrost o 13%)
– konsumpcja energii wzrasta podczas używania kijków przeciętnie o 20% w porównaniu ze zwykłym marszem
– zmniejsza napięcie mięśniowe oraz ból w okolicach szyi i obręczy barkowej
– zwiększa ruchomość szyi i kręgosłupa
– angażuje niemal 90% wszystkich mięśni, najmocniej mięśnie kończyn górnych,  klatki piersiowej, brzucha pośladków i kończyn dolnych
– nie obciąża dodatkowo stawów i kolan,redukując to obciążenie znacząco (ok.5 kg odciążenia z każdym wbiciem kijka w podłoże)
– kijki zwiększają bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach

Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy a sam Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness, sportowy.

Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.